קריאה מהנה

מה היא הורות הליקופטר?

הורות הליקופטר

הורות הליקופטר היא למעשה הורות המתארת סגנון של הורות מודרנית שמאופיינת במעורבות גבוהה של הורים בחיי הילדים. אפשר גם לומר שהתערבות זו אף חוצה גבולות בתור הורים ומפריעה להתפתחות תקינה של הילדים ונקשרת אל רמות גבוהות של דכאון וחרדה אצל הילדים. אם נתקלתם במושג ואינכם יודעים כיצד לאבחן אותו או אם אתם מרגישים שאתם חוצים את הגבול בהתערבות בחיי הילדים, הנה כל מה שחשוב תדעו על הורות הליקופטר ועל המאפיינים שלה. 

הורות הליקופטר – מהי?

הורים המתאפיינים בהורות מסוג זה לא מסוגלים ברמה הרגשית לאפשר לילדים לחוות רגעים של תסכול ועל כן יעשו כל מה שהם יכולים כדי למנוע את ההתמודדות עם מגוון הבעיות שיש לילדים. הורים אלו יהיו לרוב אימפולסיביים ורגשניים וחשים את מצוקת הילדים כמצוקתם האישית ועל כן יעשו הכל על מנת למנוע מהילדים כל רמה של עגמת נפש. כיום ישנן שיטות הכוונה של הורות פוזיטיבית המאפשרות לנו כהורים להכין את הילדים לחיים האמיתיים, גם לאכזבות שעוד יגיעו וגם לכישלונות שעוד יחוו, הורות שהכלים שבה משפרים את איכות הקשר ואיכות החיים לילדים ולהורים כאחד.

מה הילדים חשים בסיטואציה זו?

התערבות הורית מוגברת ומוגזמת בחיי הילדים המונעת מהם התמודדות עלולה לגרום לנזקים. הילדים לא רוכשים או מתאמנים על היכולת להתמודד עם סיטואציות שונות בחיים, ההתפתחות החברתית שלהם עלולה להיפגע והעצמאות ותחושת המסוגלות נפגמות. 

התערבות הורית בהתנהגות הילדים היא חוויה המסייעת להתפתחות החברתית והאישית שלו ולכן חשוב לעשות זאת נכון באמצעות הכוונה , הורות הליקופטר היא גישה עם מתודה וכלים המבוססת על הגישה האדלריאנית וניתן בה מקום לפיתוח תחושת העצמאות ותחושת המסוגלות, 

קודם עבור ההורה ואז בהורות עצמה.

תנו מקום לליווי מקצועי

חשוב שהילדים יתפתחו כראוי גם מבחינה קוגניטיבית וגם מבחינה חברתית. על הילדים לפתח מסוגלות, חוסן רגשי, עצמאות ויכולת לפתרון בעיות ולכן כל כך חשוב כהורים להיות בתפקיד המייעצים, המחזקים והמעורבים אך לא פותרי הבעיות למען הילדים בלי לתת להם להתמודד.  צריכים להבין שיש דרך שהיא קריטית להתפתחות הילדים ברמה הרגשית והחברתית וחשוב לעבור את הדרך הזאת. העובדה שיש יותר מודעות, לא אומרת שחייבת להיות יותר התערבות ועם הליווי המקצועי הנכון תוכלו לעבור יחד עם הילדים את הדרך התקינה ביותר להתפתחות רגשית שתוביל אל איכות חיים טובה יותר כבגירים. 

שירי אנקונה-טוביאס, מנחה, מרצה ומאמנת. מייסדת הגישה הפוזיטיבית המשלבת כלים מעולם הNLP,  האימון האישי, אימון הורים, פסיכולוגיה חיובית וחקר האושר . 

5/5 - (1 vote)
שירי אנקונה-טוביאס

שירי אנקונה-טוביאס

מאמנת אישית, מאמנת הורים מוסמכת מכון אדלר, NLP TREINER – הסמכה המאפשרת לי לפתות בית ספר למטפלים, ותלמידה נצחית של הפסיכולוגיה החיובית וחקר האושר.

מאמרים נוספים

הפודקאסט של שירי אנקונה-טוביאס
פרק 1 – נעים להכיר
עוד ניפגש פרק 8 פרק אחרון
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 8
עוד ניפגש עונה 3 פרק 7
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 7
עוד ניפגש פרק 6
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 6
דילוג לתוכן