קריאה מהנה

פסיכולוגיה חיובית אושר

פסיכולוגיה חיובית אושר

פסיכולוגיה חיובית נשענת על הפילוסופיה שכולנו זוכרים את המושגים שנחרטו בנו עוד מילדות, שלא רק חשוב לדעת להיחלץ מצרה, אלא גם להימנע מלהיקלע אליה מלכתחילה. זרם פסיכולוגי שמתמקד בחיזוק החוסן הנפשי ובמניעת משברים, גם כאשר אין קשיים מיידיים. פסיכולוגיה חיובית אושר ושמחת חיים מביאה לאיכות חיים טובה יותר. בשונה מגישות אחרות השואלות מה מחליש את האדם, הפסיכולוגיה החיובית חוקרת מה מחזק את בריאותו הנפשית של האדם ועל איך מתמודדים עם אופטימיות ופסימיות במגוון הסיטואציות בחיים. הנה כל מה שחשוב שתדעו על הפסיכולוגיה שיכולה לשנות לכם את החיים. 

פסיכולוגיה חיובית אושר ורקע היסטורי

הזרם הפסיכולוגי החיובי התפתח במאה ה20 תוך כדי גידול בהכרה למגפת הדיכאון בעולם. ארגון הבריאות העולמי הגדיר אותה כאחת משלוש המחלות השכיחות וכגורם מוות נפוץ. העניין הרב בדיכאון סייע לפסיכולוגיה החיובית לזכות בהכרה ובפופולריות כגישה המציעה פתרונות מניעתיים ומחזקים. מחקרים שנערכו מצאו כי הגישה לחיים של האדם משפיעה במידה דומה לגורמים גנטיים על תחושת האושר שלו. תגלית זו הביאה להתמקדות בהשפעת פסיכולוגיה חיובית אושר ושמחה על האופטימיות של האדם ועל כיצד תודעה חיובית תורמת לבריאות הנפשית והפיזית.

מחקרים בתחילת המאה ה-21 הדגימו השפעות גבוהות של תחושת האושר על אופטימיות ופסימיות ובכלל בריאות הנפש והגוף של האדם. נמצא כי רמת אושר גבוהה קשורה ביכולת להחלים ממחלות, להתמודד טוב יותר עם סיטואציות אלו ואחרות, לנהל יחסים טובים ולהצליח בעבודה ובכלל האושר משפיע על כל סיטואציה ודבר בשלבים השונים בחייו של כל אדם ואדם. 

מהי הפרקטיקה עליה מבוססת הפסיכולוגיה החיובית?

הפרקטיקה המרכזית בפסיכולוגיה החיובית היא להסתכל תמיד על הטוב והחיובי בחיים. מחקרים הראו שאנשים שעסקו בפרקטיקה זו הציגו שיפור ניכר במצבם הנפשי על פני אלו שלא התעסקו בה. כתיבה יומית, תיאור חוויות חיוביות והבעת תודה על מה שיש כלפי אחרים הם דוגמאות להכרת הטוב.

כמו כן, חיזוק של מחשבות חיוביות והבעת תודה על מה שיש הוא תרגול המתמקד בחיזוק תכונות כמו חכמה, אומץ, אנושיות וצדק המוגדרות כחיוביות ונחשבות למרכיבים משמעותיים בתרבויות רבות. תכונות אלו כוללות אופטימיות ואמונה ביכולת השינוי לטובה המובילה להתמודדות איכותית יותר עם אתגרים ולאושר גבוה יותר. 

שירי אנקונה-טוביאס, מנחה, מרצה ומאמנת. מייסדת הגישה הפוזיטיבית המשלבת כלים מעולם הNLP,  האימון האישי, אימון הורים, פסיכולוגיה חיובית וחקר האושר . 

 

אנא דרגו את המידע
שירי אנקונה-טוביאס

שירי אנקונה-טוביאס

מאמנת אישית, מאמנת הורים מוסמכת מכון אדלר, NLP TREINER – הסמכה המאפשרת לי לפתות בית ספר למטפלים, ותלמידה נצחית של הפסיכולוגיה החיובית וחקר האושר.

מאמרים נוספים

הפודקאסט של שירי אנקונה-טוביאס
פרק 1 – נעים להכיר
עוד ניפגש פרק 8 פרק אחרון
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 8
עוד ניפגש עונה 3 פרק 7
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 7
עוד ניפגש פרק 6
עוד ניפגש – עונה 3 פרק 6
דילוג לתוכן